AboutBlogTerms of ServicePrivacy Policy

Press Releases - Vettel a câștigat MP al Braziliei. Plecat de pe linia boxelor, Hamilton a terminat pe locul 4

Sebastian Vettel a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Braziliei și a obținut cea de a treia victorie din carieră pe traseul de la Sao Paulo. Momentul decisiv s-a derulat după start, când Vettel a intrat cu mult curaj în primul viraj și l-a depășit, pe interior, pe polemanul Valtteri Bottas.

Tot după start s-au petrecut două incidente distincte, care au dus la retragerea a trei piloți - Stoffel Vandoorne, Kevin Magnussen și Esteban Ocon. Lewis Hamilton, plecat de pe linia boxelor cu o strategie alternativă, a profitat de ceea ce s-a întâmplat în fața sa și s-a apropiat de zona punctelor.

Campionul mondial a efectuat depășiri cu mult mai multă încredere comparativ cu runda anterioară din Mexic. Pe finalul cursei, Hamilton s-a apropiat la doar câteva zecimi de secundă de ultima treaptă a podiumului, însă nu a reușit să treacă și de Kimi Raikkonen.

Vettel a gestionat inteligent diferența dintre el și Valtteri Bottas și a obtinut cea de a 47-a victorie din carieră. Finalul a propus un alt duel interesant. Felipe Massa a sosit în fața lui Fernando Alonso, pe locul 7, iar după ceremonia podiumului, publicul l-a ovaționat pe sud-american. Pilotul Williams se va retrage din Formula 1 la finalul sezonului 2017.