over:BlogService Voorwaarden Privacybeleid

Persberichten - Marc Marquez a câştigat cursa de la Phillip Island. S-a încins lupta pentru supremaţie

Phillip Island a găzduit cea mai spectaculoasă cursă MotoGP din sezon. 4 piloţi şi-au disputat până în penultimul viraj podiumul, de pe care a lipsit în cele din urmă Valentino Rossi.

Victoria din Australia, etapa cu numărul 16 în sezon, i-a revenit lui Marc Marquez. După pole-ul cu numărul 8 în 2015, campionul en titre a reuşit a cincea victorie din an, şi asta în ultimele 3 viraje ale unei curse ce a acoperit 120 kilometri.

Plecarea din linia întâi a fost una extraordinară pentru Andrea Iannone, însă pilotul Ducati a lovit în plin un pescăruş şi a trebuit să se replieze în pluton, A fost un incident similar cu cel petrecut acum 2 ani, în calificări, când Jorge Lorenzo a lovit un pescăruş exact în acelaşi viraj Lukey Heights.

Cu carena spartă pe partea stângă, Iannone nu a cedat şi a reuşit să revină, marcând pe parcurs cea mai spectaculoasă dublă depăşire a deceniului, petrecută asupra lui Valentino Rossi şi Marc Marquez. Iannone a încheiat în cele din urmă pe podium, pe un meritoriu loc 3, apărându-şi poziţia în faţa unui Valentino Rossi dezlănţuit.

La rândul său, Jorge Lorenzo a preluat devreme şefia Grand Prix-ului şi a construit în stilul propriu un avans ce părea confortabil. Victoria, conform declaraţiilor personale, era obligatorie. A fost însă prins rapid din urmă de Marc Marquez şi mai apoi depăşit pentru câteva tururi. Lorenzo a declarat la final că a fost însă o manevră intenţionată, dorind să afle punctele slabe ale rivalului. Mai apoi, Jorge a condus în forţă finalul de cursă, lăsând impresia că nu se mai poate întâmpla nimic.

Problemele de supraîncălzire a pneului faţă au dispărut însă pentru Marquez pe final, iar acesta a revenit fabulos, depăşindu-l pe Lorenzo în ultimul tur. Australia 2015 a marcat a 50-a victorie din cariera catalanului, Marquez egalând peformanţa istorică a mult mai experimentatului coechipier Dani Pedrosa.

Valentino Rossi a pierdut 7 puncte în duelul pentru titlul mondial, la startul cu numărul 328 din carieră. Etapa viitoare, la Sepang, "Doctorul" va stabili un nou record de anduranţă, depăşind peformanţa conaţionalului Loris Capirossi. Acum mai sunt 11 puncte între Rossi şi Lorenzo, iar misiunea lui Vale rămâne neschimbată: locuri 2 până la finalul sezonului şi titlul cu numărul 10 va fi al lui, indiferent de ce va face Lorenzo.

op 2015-10-19 06:44:22 door DoRuF1
Vind ik leuks: 0 | Waardering: 0.00