over:BlogService Voorwaarden Privacybeleid

Persberichten - Jorge Lorenzo a câştigat MP al Aragonului şi a redus diferenţa faţă de Valentino Rossi la general

Pe Motorland Aragon, Jorge Lorenzo a obţinut victoria cu numărul 60 în carieră, ocazie cu care a redus diferenţa faţă de Valentino Rossi la doar 14 puncte, în clasamentul general de la Moto GP.

Cu patru etape înainte de final, Lorenzo are în faţă o misiune imposibilă: să câştige toate cursele rîmase. Sunt şi alte calcule matematice, evident, însă la cum a mers duminicp Valentino Rossi, singura opţiune pentru Lorenzo este victoria. Una autoritară, aşa cum s-a întâmplat în Aragon, unde a condus complet parcursul celei de-a 14 etape din sezon şi i-a arătat lui Rossi că poate fi, într-adevăr, un adversar periculos.

"Doctorul" a sperat să minimalizeze daunele, însă nu a putut să termine pe 2. Motivul? Dani Pedrosa, şi nicidecum Marc Marquez. Pentru a cincea oară în sezon, Marc a terminat prematur cursa, de această dată încă din turul 2 şi fără a avea scuza ploii.

A fost o vreme impecabila în Alcaniz, dar asta nu l-a ajutat prea mult pe Marquez, care ratează din nou o cursă. A mai spălat însă din ruşine coechipierul său de la Honda HRC, Dani Pedrosa, care s-a reinventat în duelul cu maestrul Rossi.

Ultimele trei tururi au fost de infarct, cu Rossi atacând până în penultimul viraj şi micuţul Pedrosa rezistând eroic, asa cum nu a făcut-o vreodată. Locul 2 al spaniolului vine ca o victorie, în timp ce pentru Valentino Rossi, Aragonul a adus al 13-lea podium din 14 curse în acest sezon.

op 2015-10-01 13:47:46 door DoRuF1
Vind ik leuks: 0 | Waardering: 0.00