over:BlogService Voorwaarden Privacybeleid

Persberichten - Marc Marquez a câștigat Marele Premiu al Germaniei! "Dublă" Honda, podium pentru Rossi

Campionul mondial a obținut, astfel, a doua victorie a sezonului, pe un circuit unde a fost imbatabil încă din 2010. Marquez poate fi încoronat oricând rege cu drepturi depline. Deloc saxon, campionul iberic și-a câștigat coroana în luptă dreaptă. Duminică, Marquez a obținut a 6-a victorie consecutivă pe circuitul german, a 3-a de când a venit la clasa mare.

Duminică, în MP al Germaniei, Marquez a fost urmat în clasament de conaționalul și colegul său de la Honda, Dani Pedrosa. Locul al treilea i-a revenit lui Valetino Rossi (Yamaha).

În urmă cu două săptămâni, în Marele Premiu al Olandei, Rossi a fost câștigător, după un duel extrem de strâns și de dur cu Marquez.

În continuare, Marc Marquez are mai multe abandonuri decât victorii în 2015. Numai o minune îl mai poate salva în drumul spre un nou titlu mondial. Un titlu care pare din ce în ce mai aproape de Valentino Rossi. "Doctorul" a terminat Marele Premiu al Germaniei pe locul 3, însă conduce la general după 9 etape cu un avans de 13 puncte. Dani Pedrosa a adus prima dubla Honda în an, dar Sachsenring este un circuit pe care, să nu uităm, a mai câștigat, de 3 ori consecutiv numai la clasa regină, plus podiumurile din anii trecuți.

Jorge Lorenzo a încheiat pe locul 4 o cursă aproape solitară, după ce a reușit o mutare în doi timpi la start, care l-a propulsat lider preț de un tur. A contat mult și alegerea pneurilor față, Bridgestone oferind pentru prima oară în 2015 o gumă asimetrică pe față, cauciuc ales de Yamaha pentru cursă.

Statistica spune că Marc Marquez este acum la numai o victorie de nume celebre, precum John Surtees sau Kenny Roberts, care au strâns de-a lungul carierei 22 de trofee de Grand Prix. Foarte tânăr și deja cu 21 de reușite la activ, Marc Marquez are toate șansele să întreacă aceste nume grele ale MotoGP.

Urmează vacanța de vară și mai apoi Indianapolis, pe 9 august, poate cea mai puțin urmărită cursă de motomondial. Însă duelul încins anul acesta între Rossi și Marquez poate reaprinde flacăra și în tribunele de pe celebrul complex de motorsport "The Brickyard".

op 2015-07-17 06:39:57 door DoRuF1
Vind ik leuks: 0 | Waardering: 0.00