Comunicati Stampa - Podsumowanie 6. 15 Way Series
Podsumowanie 6. 15 Way Series
Za nami już 6 edycja 15 Way Series (wcześniej 10 Way), czyli rywalizacja narodów, w której 5 mistrzostwo w klasie A wywalczyła Polska, odzyskując złoty puchar po jednym sezonie przerwy. Nie obyło się bez problemów organizacyjnych, ponieważ popełniony został błąd podczas zapisu zawodników do klasy A, przez co oryginalna seria została anulowana, a w jej miejsce utworzono nową, ze zmienionymi torami. Na szczęście był to jedyny tego typu incydent i turniej ruszył już bez problemów.
CLASS A: Złoty puchar wraca do Polski!
W klasyfikacji krajowej najlepsza okazała się reprezentacja Polski, gromadząc 4095 punktów o 135 wyprzedzając triumfatorów poprzedniej edycji, czyli Włochów, mimo, że najwyżej sklasyfikowany Polak Kamil Speedkowski zajął trzecie miejsce z 740 oczkami na koncie, 5 wizytami na podium, z czego 2 razy na najwyższym jego stopniu. Przed nim znaleźli się Carmine Luce i Terry Fullerton. Jeszcze jedno zwycięstwo dla biało- czerwonej drużyny dołożył sklasyfikowany na szóstym miejscu Carl Pietrzak, a w TOP10 znalazł się również Andrzej Babinicz. Drugie miejsce zajęli Włosi (3960 punktów), którzy odnieśli aż 14 zwycięstw, z czego 13 odniósł Carmine Luce, dominujący w klasyfikacji indywidualnej, gdzie zdobył 854 punkty, o 94 pokonując Fullertona. W czołowej dziesiątce znalazło się dwóch reprezentantów Włoch, oprócz Luce`a był to kończący karierę Marco Aurello. Rywalizacja o trzecie miejsce i jednocześnie o utrzymanie się w klasie A była bardziej zacięta, ponieważ Brytyjczycy wyprzedzili Amerykanów o 44 punkty, obie drużyny odniosły po jednym zwycięstwie (Mack Zaggro dla Wlk. Brytanii i Bo Darville dla USA), obie miały również po dwóch reprezentantów w TOP10. Jedno zwycięstwo odniósł też Francuz Chloe de Saint Germain, dla trójkolorowych było to jedyne zwycięstwo i mistrzowie klasy B z poprzedniej edycji zamknęli stawkę z 3562 punktami na koncie.
CLASS B: Hiszpanie biorą wszystko
W drugiej lidze najlepsi okazali się spadkowicze Hiszpanie, którzy zostali mistrzami w klasyfikacji narodów, zdobywając 4014 punktów, a w klasyfikacji indywidualnej najlepszy okazał się Marc Vilanowa, który zgromadził 861 punktów, 16 razy stał na podium, wygrywając sześć wyścigów ale to nie on miał najwięcej zwycięstw, bo najczęściej (nie tylko w swojej drużynie) wygrywał sklasyfikowany na czwartym miejscu Marc Montane, mający 7 zwycięstw. To byli jedyni Hiszpanie na najwyższym stopniu podium, a zaten ich drużyna wygrała łącznie 13 wyścigów, a w TOP10 znalazł się także Diego Ruiz de Alba. 158 punktów straciła Holandia, dla której wygrywał jedynie szósty w klasyfikacji Richard Verchoor- pięć razy, mimo to został wyprzedzony przez Steefa den Brabera, który co ciekawe ani razu nie stał na podium. Ci zawodnicy to jedyni Holendrzy w czołowej dziesiątce. Podium uzupełniła reprezentacja Czech, której do Holendrów zabrakło 60 punktów, na koncie mają jedno zwycięstwo- odniesione przez Jaroslava Kaderabka Jr., a ich jedynym zawodnikiem w TOP10 nie był Kaderabek, a sklasyfikowany na 9 miejscu Petr Vyslouzil Jr. Bez zwycięstwa rywalizację zakończyli natomiast Finowie, którzy musieli zadowolić się sześcioma wizytami na podium- trzeci Voitto Ritari stał na podium 5 razy, a jedenasty Sauli Niinisto tylko raz. Razem z nimi do klasy C spadnie Słowacja, która zamknęła stawkę, mimo trzech zawodników w czołowej dziesiątce, jednego zwycięstwa i 14 miejsc na "pudle", to jedno zwycięstwo zgarnął drugi w klasyfikacji Mato Durinda ml.
CLASS C: Portugalia wygrywa
W klasie C dzielili i rządzili Portugalczycy, zdobywając łącznie 4118 punktów, wprowadzając do TOP10 trzech zawodników, wygrywając przy tym 17 wyścigów dzięki Patricio Cruzowi, dzięki czemu wracają w kolejnej edycji do wyższej klasy. Cruz zdominował rywalizację indywidualną, w której zgromadził 935 punktów i o 164 wyprzedził Węgra Szixtusza III Szalonna. Reprezentacja Węgier zajęła drugie miejsce z ogromną przewagą nad Austrią, a jej kierowcy stali na podium 15 razy, co ciekawe więcej podiów, bo 9 zanotował sklasyfikowany na piątym miejscu Szilveszter II Szalonna. Podium uzupełniła drużyna Austrii, która zdobyła 3693 punkty, a w czołowej dziesiątce znalazło się ich dwóch zawodników ale to nie oni stali na podium, a 11 Gerd Berger- dokładnie trzy razy. Pomimo trzech zwycięstw i 14 podiów trzeciego w generalce Toniego Manga na podium zabrakło reprezentacji Niemiec. W kolejnej edycji 15 Way zabraknie Rosji, choć do utrzymania się zabrakło im niewiele, bo 21 punktów. Jedyne dwa podia dla swojej drużyny zdobył Oleg Shigorin, sklasyfikowany na siódmym miejscu, a w TOP10 znalazł się jeszcze Vitaily Strayk.
Co nas czeka w siódmej edycji 15 Way Series?
W kolejnej edycji o 5% zwiększony będzie limit łącznej oceny wszystkich kierowców drużyny, czyli z 12,000.000 do 12,600.000. A kto stanie do walki? W klasie A o szóste mistrzostwo powalczy reprezentacja Polski, której szyki będą próbowali pokrzyżować Włosi i Brytyjczycy. Po raz drugi w najwyższej lidze do walki stanie Hiszpania, a dla Holendrów będzie to debiut. Na szybki powrót do klasy A będą z pewnością liczyli Amerykanie i Francuzi, którzy zmierzą się z reprezentacją Czech, Portugalii oraz Węgier. W klasie C znaleźli się Finowie, Słowacy, Austriacy, Niemcy, natomiast w turnieju zadebiutuje Argentyna, która zajmie miejsce Rosji. Z pewnością czeka nas ciekawa walka we wszystkich klasach. My oczywiście liczymy na naszą biało- czerwoną drużynę. Kolejna edycja 15 Way Series rusza 1 lipca.
Po więcej informacji na temat turnieju odsyłam na:
Oficjalny wątek na forum: https://www.myracingcareer.com/pl/forum/3689/
Polski wątek na forum: https://www.myracingcareer.com/pl/forum/3837/
Wyniki turnieju: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wGpk97FRWjlPyiYkds4dLrokE_6zNVOdl-oqDJ0h-24/edit#gid=1335956757