Dettagli OK
Dettagli OK
AboutBlogTermini di serviziopolitica sulla riservatezza

Comunicati Stampa - Denny Hamlin, învingător în Daytona 500 după un final incredibil de cursă

Denny Hamlin, învingător în Daytona 500 după un final incredibil de cursă

Denny Hamlin a câștigat duminica noaptea, Daytona 500 - cea mai importantă cursă Nascar. Etapa inaugurală a sezonului 2016 a intrat în istorie drept cursa cu cel mai strâns finish, în 58 de ani de existență a acestui Superspeedway - considerat de americani centrul mondial al curselor cu motor.

Doar 17 centimetri au făcut diferența între câștigător și locul 2 - practic o lățime mai scurtă decât marcajul liniei de sosire - și asta la finele celor 800 de kilometri parcurși cu viteze medii de peste 300 km/h. Victoria s-a decis la ieșirea din ultimul viraj, Martin Truex Jr. fiind prins pe interior și depășit de coechipierul său Denny Hamlin chiar pe linia de finish.

A fost prima victorie în celebra Daytona 500 pentru Denny Hamlin din 11 încercări, el devenind doar al 5-lea pilot în istorie care câștigă întregul eveniment Speedweeks, și asta după victoria de sâmbăta trecută obținută și în demonstrativul Sprint Unlimited. Ultimii doi care au reușit dubla în weekend-urile consecutive de pe Daytona au fost marele absent din acest an, Jeff Gordon, și Dale Jarett.

Joe Gibbs a fost cel mai fericit proprietar de echipă. El a avut practic 4 piloți pe primele 4 locuri, și asta în ciuda faptului că l-a pierdut pe Matt Kenseth pe ultimii metri. Martin Truex Jr. a schimbat în acest sezon motorul Chevrolet pe Toyota și, deși activează în continuare sub titulatura Furniture Row Racing, a încheiat o alianță cu echipa lui Gibbs. A fost cel mai frumos cadou primit de Joe Gibbs la implinirea vârstei de 47 de ani, ziua de naștere a fostului antrenor de fotbal american fiind chiar duminică.

De la venirea în Nascar, petrecută în 2007, Toyota nu a câștigat niciodată Daytona 500. Această statistică s-a schimbat dramatic după cursa din 2016, Toyota conducând pe Daytona 158 de tururi din totalul de 200 - 95 numai prin Denny Hamlin. Acesta a profitat excelent de cele 6 neutralizări, într-o cursă petrecută de altfel fără mari peripeții, iar mai apoi a ieșit perfect la aspirație după afișarea steagului alb, atacându-l pe liderul și colegul său Matt Kenseth. Trimis sus, pe zona murdară și în vortexuri, Kenseth nu a mai putut reveni pe trasa ideală și a încheiat doar al 14-lea, deși a condus la rândul său 40 de tururi în cursă.

Kenseth este singurul pilot care și-a dublat victoria în Daytona 500, în ultimul deceniu. Însă duminică pur și simplu nu a fost ziua lui.

Au încheiat prematur, cu mult ghinion, favoritul publicului Dale Earnhardt Jr - abandon în turul 169, dar și coechipierul său de la Hendricks Motorsports, debutantul Chase Elliott. Acesta a devenit însă cel mai tânăr pilot care conduce plutonul la start în Daytona 500 - pole positionul fiind obținut la vârsta de doar 20 de ani, 2 luni și 17 zile.

Coincidență sau nu, la 20 de ani, Elliott a rezistat pe Daytona doar 20 de tururi. Cu doar 17 tururi înainte de final, a fost "ajutată" să iasă din cursă și Danica Patrick, împinsă în parapet de Greg Biffle. The Great American Race s-a încheiat, trimițându-l practic pe Denny Hamlin în prima fază a playoff-ului Nascar - faza Chase.

Piloții vor reveni pe acest Superspeedway în mijlocul verii, pe 2 iulie, pentru cursa de 400 de mile Daytona Coke Zero. Va fi un weekend de neuitat pentru americani, în aceeasi zi fiind anunțată și lansarea filmului "Independence Day 2: Resurgence", o urmare a blockbusterului de acum 20 de ani ce l-a avut în rol principal pe Will Smith.

il 2016-02-22 11:29:47 da DoRuF1
Mi piace: 0 | Valutazione: 0.00