Käytämme evästeitä parantaaksemme pelikokemustasi ja analysoidaksemme liikennettä. Jaamme myös tietoa sivuston käytöstäsi sosiaalisessa mediassa, mainoksissa ja analyysikumppaneidemme kanssa.
Lisätiedot OK
TietoaBlogiKäyttöehdotYksityisyyskäytäntö

Lehdistötiedotteet - Verstappen s-a impus în MP al Malaeziei. Plecat ultimul, Vettel a recuperat 16 poziții și a terminat pe 4

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a câştigat Marele Premiu al Malaziei la Formula 1, desfăşurat duminică pe circuitul de la Sepang, înregistrând cu această ocazie a doua victorie din cariera sa.

Verstappen (20 ani) a fost înregistrat cu timpul de 1h30min.10sec.290/1000, reuşind să-l devanseze cu 12,7 secunde pe campionul mondial en titre, britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), în timp ce poziţia a treia a fost ocupată de australianul Daniel Ricciardo (Red Bull), la 22,5 secunde.

Germanul Sebastien Vettel (Ferrari), plecat de pe ultima poziţie a grilei de start, după ce a fost nevoit să schimbe motorul monopostului său pentru a treia oară în acest weekend, s-a clasat în final pe locul al patrulea, la 37,3 secunde de învingător.

Vettel, care a stabilit un nou record al circuitului de la Sepang (5,543 km), cu timpul de 1min.34sec.080/1000, şi-a distrus însă partea din spate a maşinii în urma unui acroşaj cu canadianul Lance Stroll (Williams), după trecerea liniei de sosire.

Colegul lui Sebastian Vettel de la Ferrari, finlandezul Kimi Raikkonen, nu a mai luat startul în cursa de la Sepang, din cauza unei probleme mecanice la monopostul său, deşi reuşise să se claseze pe locul al doilea în calificările de sâmbătă.

Lewis Hamilton a rămas pe prima poziţie în clasamentul general al piloţilor, cu un avans de 34 puncte faţă de Sebastian Vettel, cu cinci curse înainte de finalul sezonului.

on 2017-10-01 11:47:40 by DoRuF1
Tykkäykset: 0 | Luokitus: 0.00