Käytämme evästeitä parantaaksemme pelikokemustasi ja analysoidaksemme liikennettä. Jaamme myös tietoa sivuston käytöstäsi sosiaalisessa mediassa, mainoksissa ja analyysikumppaneidemme kanssa.
Lisätiedot OK
TietoaBlogiKäyttöehdotYksityisyyskäytäntö

Lehdistötiedotteet - Cea mai spectaculoasă cursă de Moto 3 din 2015 și-a decis podiumul la foto-finish!

Miguel Oliveira (20 de ani), pilot la Red Bull KTM Ajo, a scris istorie pe circuitul de la Mugello, după ce a devenit primul pilot portughez care se impune într-o etapă din motomondialul de viteză. Oliveira a câștigat cea mai spectaculoasă cursă a sezonului din Moto 3.

A fost o întrecere plină de dramatism și depășiri la limită, ultimele tururi aducând în permanență schimbări în top. Favoriții Romano Fenati și Danny Kent au condus de mai multe ori pe parcursul etapei, dar Oliveira a avut un final de cursă foarte bun și a câștigat cu un avans foarte mic. Aceiași Fenati și Kent s-au văzut la un moment dat în afara topului 10.

Oliveira a început greu cursa și s-a aflat pe locul 13 după primele viraje. În cele din urmă, cu un avans de 0,071 secunde, acesta a trecut primul linia de sosire, declarând la final: "Mi-a fost frică de faptul că voi fi depășit pe final. Dar știam că sunt foarte eficient în ultimul viraj. Nu doream să fiu primul la intrarea în ultimul tur, dar n-am avut de ales. În final a fost grozav!".

Britanicul Danny Kent a încheiat în cele din urmă pe podium, al cincilea al sezonului, rezultat care îi asigură un avans de 46 de puncte în clasamentul general față de italianul Bastianini, care a încheiat cursa de casă pe locul 5. "S-au bătut pentru podium 15 piloți, deci este un rezultat bun. Ne-am distanțat în clasament și acesta era obiectivul", a declarat Kent, liderul clasamentului mondial.

Deși Romano Fenati s-a aflat la conducerea cursei, dar cauciucurile Dunlop l-au trădat pe final de cursă. Italianul a obținut însă locul 3 la foto-finish, în fața lui Francesco Bagnaia, locul 4. Pilotul japonez Hiroki Ono, plecat de pe locul 2 al grilei, a terminat pe locul 11, egalându-și cea mai bună performanță a sezonului.

on 2015-06-01 14:15:05 by DoRuF1
Tykkäykset: 0 | Luokitus: 0.00