Käytämme evästeitä parantaaksemme pelikokemustasi ja analysoidaksemme liikennettä. Jaamme myös tietoa sivuston käytöstäsi sosiaalisessa mediassa, mainoksissa ja analyysikumppaneidemme kanssa.
Lisätiedot OK
TietoaBlogiKäyttöehdotYksityisyyskäytäntö

Lehdistötiedotteet - Prima victorie pentru Ferrari în ultimii doi ani. Sebastian Vettel a câştigat MP de Formula 1 al Malaysiei

Sebastian Vettel a pus capăt unei perioade de doi ani în care Ferrari nu a câştigat o etapă în Campionatul Mondial de Formula 1.

Pilotul german s-a impus în Marele Premiu al Malaysiei, învingându-i pe actualul campion mondial, britanicul Lewis Hamilton, şi pe conaţionalul său Nico Rosberg, ambii de la Mercedes.

Vettel a obţinut astfel prima victorie de la sosirea la Ferrari, la doar a doua cursă pentru Scuderia. În acelaşi timp, este primul succes al cvadruplului campion mondial într-un Mare Premiu de la cel obţinut la Interlagos, în 2013.

Şi Ferrari aştepta o victorie de mult timp. Mai exact, din mai 2013, atunci când Scuderia se impunea în MP al Spaniei, prin Fernando Alonso.

Pentru Vettel, este a patra victorie în Malaysia şi cea de-a 40-a a carierei, doar una mai puţin decât Ayrton Senna, care ocupă locul 3 all-time, după germanul Michael Schumacher (91) şi francezul Alain Prost (51).

Al doilea pilot al echipei Ferrari, finladezul Kimi Raikkonen, a trecut linia de sosire al patrulea. Piloţii Williams, finlandezul Valtteri Bottas şi brazilianul Felipe Massa, au ocupat locurile 5, respectiv 6, înaintea piloţilor de la Toro Rosso, olandezul Max Verstappen (locul 7) şi spaniolul Carlos Sainz jr (locul 8).

Alţi doi coechipieri, rusul Danil Kviat şi australianul Daniel Ricciardo, de la Red Bull, s-au clasat în ordine pe locurile 9 şi 10.

La 17 ani şi 109 zile, Max Verstappen a devenit primul minor şi cel mai tânăr pilot din istoria Formulei 1 care punctează în Campionatul Mondial.

Olandezul a bătut astfel recordul stabilit în prima etapă a acestui sezon de Danil Kviat, clasat pe locul 9 în MP al Australiei în 2014, la 19 ani şi 324 de zile. Vettel este cel care ocupă poziţia a treia în acest clasament. Germanul s-a clasat pentru prima oară în puncte la 19 ani şi 349 de zile.

Piloţii echipei McLaren-Mercedes, spaniolul Fernando Alonso şi britanicul Jenson Button, au abandonat.

În clasamentul general al piloţilor conduce Lewis Hamilton, cu 43 de puncte, urmat de Sebastian Vettel (40 punte), Nico Rosberg (33 puncte), Felipe Massa (20 puncte) şi Kimi Raikkonen (12 puncte).

La echipe, primul loc este ocupat de Mercedes (76 puncte), germanii fiind urmaţi de Ferrari (52 puncte) şi Williams (30 puncte).

Următoarea etapă a CM de Formula 1, Marele Premiu al Chinei de la Shanghai, va avea loc în 12 aprilie.

on 2015-03-31 12:51:44 by DoRuF1
Tykkäykset: 0 | Luokitus: 0.00