Detalles OK
Detalles OK
Sobre MyRacingCareerBlogTérminos de ServicioPolítica de Privacidad

Comunicados de Prensa - Fiul lui Schumacher și-a rupt mâna într-un accident, în timpul unei curse de F4

Fiul lui Schumacher și-a rupt mâna într-un accident, în timpul unei curse de F4

La puțin mai mult de o lună de când câștiga prima sa cursă în Formula 4, Mick Schumacher - fiul septuplului campion mondial la F1, Michael Schumacher - a suferit și prima accidentare serioasă a carierei: o fractură la mâna dreaptă.

Duminică, pilotul în vârstă de 16 ani, de la echipa Van Amersfoort Racing, a fost protagonistul unui accident spectaculos pe circuitul Red Bull Ring. Aflat în linie dreaptă, monopostul lui Schumacher junior a fost lovit din spate de un oponent, care a ratat depășirea. Germanul a pierdut controlul și s-a izbit de parapet, iar cursa s-a încheiat pentru el în al doilea tur.

În acel moment, se afla pe locul 10, după ce luase startul de pe 16. Mick Schumacher a fost transportat de urgență la spital, unde a fost diagnosticat cu fractură la mâna dreaptă.

"Sunt foarte dezamăgit.", au fost primele cuvinte ale pilotului în vârstă de 16 ani, potrivit spaniolilor de la sport.es. Chiar dacă nu se accidenta, stricăciunile suferite de monopostul său l-ar fi împiedicat să continue cursa.

Thomas Freining, cel care a cauzat accidentul, a fost penalizat cu 30 de secunde.

Înaintea acestei curse, Mick Schumacher ocupa locul al cincilea în clasamentul general în ADAC Formula 4.

Michael Schumacher, tatăl lui Mick, se află la recuperare la locuinţa sa din Elveţia, în urma gravului accident de schi pe care l-a suferit în 2013.

2015-06-16 07:50:00 por DoRuF1
Me gusta: 0 | Puntuación: 0.00