Detalles OK
Detalles OK
Sobre MyRacingCareerBlogTérminos de ServicioPolítica de Privacidad

Comunicados de Prensa - La 36 de ani, Valentino Rossi a câștigat prima etapă de Moto GP în 2015, în Qatar

Pilotul italian Valentino Rossi a câştigat Grand Prix-ul Qatarului la MotoGP, prima etapă a Campionatului Mondial de Motociclism Viteză, disputat, duminică, pe circuitul de la Losail.

Valentino Rossi (Yamaha), în vârstă de 36 de ani, a înregistrat a 109-a victorie din carieră. El a fost urmat pe podium de conaţionalii săi Andrea Dovizioso (Ducati) şi Andrea Iannone (Ducati).

Podiumul rundei disputate în nocturnă, la Losail, s-a decis între echipele de uzină Yamaha și Ducati. Plecat din pole position, Andrea Dovizioso a terminat pe doi, în fața coechipierului Andrea Iannone. Jorge Lorenzo a ocupat locul 4, în fața campionului mondial en-titre. Marc Marquez a avut probleme după start, dar a recuperat și, după ce a fost în coada plutonului, a încheiat pe poziția a cincea.

În altă ordine de idei, pilotul german Jonas Folger (Kalex) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Qatarului la clasa Moto2, disputat pe circuitul de la Losail. Folger a fost urmat belgianul de Xavier Simeon, locul trei revenind elveţianului Thomas Luthi.

Francezul Zarco a pierdut primul loc la 3 tururi de final, după ce a avut probleme la motocicletă. Deși a plecat din pole position, britanicul Sam Lowes a căzut cu 17 tururi înainte de final, când nu mai puțin de 5 piloți au pierdut controlul modelelor Honda. Folger s-a impus în fața belgianului Simeon și a elvețianului Luthi.

Francezul Alexis Masbou (Honda) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Qatarului la clasa Moto3. Alexis Masbou, în vârstă de 27 de ani, a fost urmat de italianul Enea Bastianini (Honda). Locul trei a revenit britanicului Danny Kent, tot pe Honda.

Pilotul care a plecat din pole position s-a impus la 27 de miimi în fața italianului Bastianini. La doar o zecime a terminat britanicul Danny Kent, care a completat un podium integral Honda. Următoarea etapă e programată peste două Saptamani, în SUA, pe circuitul texan de la Austin

2015-03-30 13:12:02 por DoRuF1
Me gusta: 0 | Puntuación: 0.00