Comunicados de Prensa - MRC magyar szemmel: 42. szezon, 1. rész

MRC magyar szemmel: 42. szezon, 1. rész

A mostani szezonban három szériáról lesz szó: Moto1, F2WS és F3WS. Elsőként a szériákon belüli változásokról ejtek néhány szót, utána pedig jöjjön az elmúlt 3 hét eseményeinek összefoglalása!

Mi változott az előző szezonhoz képest?
A 41. szezonban az F2-es és az F3-as világbajnokságok új versenynaptárat kaptak. A mostani idényben pedig az új autók is megérkeztek: az F2-ben az aktuális 2018-as kasztnit használják, míg az F3-ban 5 gyártó(Cromwell, Dome, Dallara, Mygale, Tatuus) van jelen ezen a fronton. Emellett utóbbi kategóriában szám szerint 9(!) motorgyártó képviselteti magát(Alfa Romeo, Ford, Honda, Mecachrome, Mercedes, Nissan, Renault, Toyota, Volkswagen). A kontinentális bajnokságokban megkötések vannak, hol milyen karosszériát és motort lehet használni(pl. Észak-Amerikában a szinte mindenhol használt Dallara és a Cromwell termékei mellé Ford és Toyota motorokat lehet csak választani). A közép-európai bajnokság kivételt képez: a kezdetek óta jelen lévő F3-as autók egyedül abban a sorozatban maradtak meg. A Moto1-ben nincsenek változások.
Pilótatéren csak az F3-ban történtek változások: az ibériai TCS bajnokságba igazoló Hartl Alex Jr helyett két honfitársunk is részt vesz a bajnokság küzdelmeiben, akik a Mygale-Honda konfigurációval fognak menni. Az egyikük Czobor Sankó, akinek menedzsere 5 szezon után döntött úgy, hogy ideje új szériát keresni, amely végül az F3-as vb lett. A másik hazai pilótánk Tóth-Fodor Milán, aki az utóbbi két szezont az óceániai F3-as sorozatban töltötte. Az F2-ben továbbra is Rozsdás Tibi, míg a Moto1-ben Szász Csabi és Bachmayer Ferenc képviselteti hazánkat.
A cikksorozatban pedig csak egy apró változás lesz. Ebben a sorrendben fognak sorra kerülni a szériák a mostani idényben: Moto1-F2WS-F3WS.

1. hét

Moto1
Ebben az évadban sem tűnik úgy, hogy Szász Csabi megállítható lesz: az erdélyi fiú jó szokásához hűen pole-lal kezdte meg a szezont, míg Bachmayer Ferenc az 5. helyről várhatta a katari nyitány rajtját. A futamon végül abban a sorrendben futottak be, ahogyan elindultak.
Buriramban szinte ugyanaz volt a felállás: Szász az első, míg Bachmayer a 4. helyről várhatta a rajtot. Miközben előbbi pilóta ismét sima győzelmet aratott, Bachmayer komoly csatát vívott Rick Rockettel a 2. helyért, de végül alulmaradt angol riválisával szemben. Legalább bezsebelte élete első Moto1-es dobogóját.

F2WS
Rögtön egy érdekes esettel kezdődött meg a szezon: a mezőny fele(köztük Rozsdás is) a régi autóval érkezett meg Kyalamiba, de az időmérő napján már mindenkinél az új autó volt a garázsban. A magyar fiú a 12. helyet szerezte meg a kvalifikáción. A szezon megkezdése előtt úgy tűnt, hogy az erősebb mezőny miatt nem lesznek olyan kiemelkedő eredményei, mint a legutóbbi idényben. Ehhez képest az első futamon az 5. helyig küzdötte fel magát, amely egy 6. helyet jelentett a 2. verseny rajtjánál. Már a 4. helyen haladt, amikor a 11. körben az alváz megadta magát, és emiatt kiesett. A harmadik futam jobban alakult számára: a 12. rajthelyet egy 6. helyre váltotta be, de szoros csatát vívott a futam végén az 5. helyezésért.

F3WS
Az F3-as mezőny Manfieldben kezdte meg a szezont az új autókkal. Czobor a 2. helyet szerezte meg az időmérőn, míg Tóth-Fodornak nem volt sima időmérője, de így is az 5. helyről rajtolhatott. Az első futamon a rajt szinte mindent eldöntött: az első kör után mindketten 3-3 pozíciót buktak. A futam során csak 1-1 pozíciót tudtak javítani, így a 4. és a 7. helyen zártak.
A második verseny már jobban alakult, de a 12. körben Czobor egy érdekes hiba miatt kiesett, miközben felküzdötte magát a 3. helyre... Egy körrel később aztán Nuvolari is kicsúszott, így a bajnoki címért folytatott csatában nem került nagyobb hátrányba. Tóth-Fodornak sikerült célba érnie, őt a 4. helyen intették le.

2. hét

Moto1
Az amerikai kitérőben elsőként a COTA-ra látogatott el a mezőny. Ahogyan azt megszokhattuk, Szász szerezte meg a polet, míg Bachmayer az 5. lett az időmérésen. A futamon ugyanazt az eredményt érték el, mint Thaiföldön: előbbi motoros nyert, míg utóbbi a 3. helyen végzett.
Ugyanez a végeredmény született Rio Hondóban is, annyi különbséggel, hogy Szásznak először kellett harcolnia a győzelemért, míg Bachmayer a 6. helyről indulva érte el zsinórban 3. dobogóját.

F2WS
Sakhirban folytatódtak az F2 küzdelmei, ahol az időmérőn Rozsdás a 13. helyet csípte el. Az első futam utolsó körét a 11. pozícióban kezdte meg, de Ricardo-Mentho drámai ütközése miatt egy helyet előre lépett, így a második versenyen az élről indulhatott. A 6. körre viszont egészen a 9. helyig esett vissza a katasztrofális stratégia miatt, amikor Lyhtinennel összeakadt. A futam során aztán felküzdötte magát a 9. helyre, eközben a leggyorsabb kört is megfutotta. A harmadik verseny végén pedig egy szoros csatát követően 10.-ként intették le.

F3WS
A barcelonai időmérőn Czobor szerezte meg a pole pozíciót, míg Tóth-Fodor ismét az 5. helyet érő időt autózta meg. Az első futam utolsó köréig úgy tűnt, hogy megtartják a pozícióikat, de Tóth-Fodort végül megelőzték, így a 6. lett. Eközben Czobor sima versenyzéssel megszerezte első győzelmét a szezonban.
A második versenyen sem talált legyőzőre Czobor, miközben Tóth-Fodor is odaért a dobogóra - a 3. helyen intették le.

3. hét

Moto1
Jerezben és Le Mansban kezdődött meg a bajnokság európai szakasza. Az időmérőkön és a futamokon ugyanaz volt a sorrend: Szász volt az első, míg Bachmayer az ötödik.

F2WS
Monte-Carlo utcáin csaptak össze a F2-es pilóták. Rozsdás a 12. helyet érte el az időmérőn. Az első futam a 22. körben ért véget számára: a 14. helyen haladva a falba csúszott a Casino kanyarban. A második futamon éppen a 14. helyig tudta felverekedni magát. A harmadik versenyen pedig ott futott be, ahonnan elrajtolt: a 12. helyen.

F3WS
Franciaországban folytatódott az F3-as vb. Az időmérőn épp, hogy lemaradt a pole-ról Czobor, míg Tóth-Fodor ideje a 6. helyre volt elég. Az első futamon a rajthelyekkel szemben annyi különbség volt, hogy utóbbi pilóta egy pozíciót javított.
A második versenyen aztán jött a drámai fordulat. Míg Tóth-Fodor a 2. helyig tört fel, addig Czobor egy rosszul időzített kerékcsere és egy későbbi hiba miatt csak a 13. helyen ért célba. Nuvolari győzelme miatt pedig ezzel az olasz került előnyösebb helyzetbe a bajnokság szempontjából.